• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1073
  % 0,01
 • € EURO
  9,7108
  % 0,06
 • £ POUND
  11,1738
  % 0,11
 • ÇIN YUANI
  1,2399
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,1068
  % 0,66
 • BITCOIN
  517385,432
  % 5,19
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Yeni Başlayanlar İçin Borsa

Yeni Başlayanlar İçin Borsa

Günlük yaşamda adından sıklıkla söz edilen borsa yatırım araçları içerisinde en çok tercih edilen alanlar arasında yer alır. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenlerin borsa ile alakalı bazı bilgilere hakim olmaları beklenir. Yapılan yatırımın başarıya ulaşabilmesi adına bu bilgiler önem taşır.

Tanım olarak bakıldığında aracı kurumlar sayesinde alıcıların ve satıcıların bir araya geldiği piyasalar olarak tanımlanır. Bu piyasada hisse senedi, tahvil ve bono gibi çeşitli yatırım araçları yatırım yapmak isteyen taraflar arasında el değiştirmektedir. Ancak bu el değiştirme için alıcı ve satıcıların bir araya gelmesine gerek duyulmaz. Tüm alım satım işlemleri alıcılara iletilen emirlerle gerçekleştirilir. Bu piyasada fiyatlar genellikle arz ve talebe bağlı olarak belirlenir.

Borsa Gerçekten Kazandırır Mı?

Borsa gerçekten kazandırır mı diye merak edenler için bu soruya verilen yanıt evettir. Ancak borsada kazanmak için bu piyasaya hakim olmak gerekir. Yani belli bir deneyim, sabır, strateji ve bilgi olmadan borsada kazanmak oldukça zordur.

Borsada kazanmak için Pazar analizleri iyi yapılmalı, fiyat hareketleri takip edilmeli, kişisel beklentilere uygun stratejiler belirlenmeli ve işleme doğru zamanda girilmelidir. Bu şekilde yapılan borsa yatırımları yüksek oranda yatırımcısına kazanç sağlayacaktır. Yani borsaya girerken hisse senedi alıp para kazanacağım yerine x hissesini şu zamanda bu seviyeden alıp vakti geldiğinde satacağım gibi düşüncelere sahip olunmalıdır.

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsada işlem yapabilmek için öncelikle resmi bir yatırımcı olmak gerekir. Bunun için ise borsa ile ilgili resmi bir şekilde hizmet veren aracı kurumla iletişime geçilmelidir. Aracı kurum ile yapılan görüşmede komisyon oranı, işlem ücreti, güvenilirliği ve kurum şartları öğrenilmelidir. Elde edilen verilere göre aracı kurum seçimi yapılabilir. Seçim aşamasından sonra yatırım hesabı açılı ve borsada işlem yapılmak istenen para o hesaba yatırılır. Bu aşamanın ardından işleme başlamadan önce bir süre boyunca piyasa hareketlerini izlemekte yarar vardır. Böylece hangi hisseye yatırım yapılacağı daha doğru bir şekilde belirlenir. Bu şekilde bir portföy oluşturulabilir. Doğru ve emin adımlarla ilerlemek her zaman borsada kazanç sağlayacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik