• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  470774,522
  % -0,44
 • BIST 100
  %

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?
 • adm
 • - 2 sene önce

Bankacılık sektörü tarım sektörüne destek sağlamak amacıyla çeşitli avantajlara sahiptir. Tarım kredisi ile ilgili olarak bankalar tarafından sunulan ve hazırlanan bereketli kampanyalar ile sektöre canlılık katmak hedeflenir. Tarım kredileri ve sektörle alakalı diğer fırsatlardan yararlanabilmek için en yakın banka şubesine gitmek gerekir. Ön bilgi almak amacıyla bankanın internet sitesi ya da müşteri hizmetleri kullanılırken daha net bilgi almak ve başvuru sürecini tamamlamak adına banka şubesine gidilmesi mecbur kılınmıştır.

Tarım Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Tarım kredisi almak için gerekli belgeler gerçek kişiler ve tüzel kişiler açısından farklılık gösterir. Buna göre gerçek kişilerden istenen belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ipotek edilen mal beyanı, üretime dayalı tarımsal işletmeyi onaylayan tapu ya da kira kontratı, faaliyeti göstermek amacıyla verilen üç yıllık gelir tablosu ile bilanço yer alır.

Tüzel kişilerden istenen belgeler içerisinde ise çiftçilik şartları, vergi levhası, odaya kayıtlı olunduğunu gösteren kayıt belgesi, yetkili olan kişinin noterden aldığı imza sirküleri, tüzel kişilik ana sözleşme fotokopisi, faaliyet edildiğini gösteren üç yıllık gelir tablosu ile bilanço, ipotek edilen mal beyanı ve üretime dayalı olan tarımsal işletmeyi onaylayan tapu ya da kira kontratı yer alır. Bu belgeler genel nitelikte olup bazı bankalar belgeleri artırıp azaltabilir. Dolayısıyla tarım kredisine başvuru yapmadan önce ilgili bankanın bu krediyle ilgili şartlarının neler olduğuna göz atmakta yarar vardır.

Tarım Kredisi Başvuru Süreci

Tarım kredisi için başvuru yapılacak tutar için net bir rakam bulunmamakla birlikte bunu başvuruda bulunacak kişinin durumu belirler. Yani geri ödeme imkanı ile eklenen faiz oranı kredinin tutarını ortaya çıkarır. Bununla birlikte başvuru onaylanma sürecinde verilen teminatın da doğrudan etkisi vardır. Genellikle yapılan kredi başvurularına kısa süre içerisinde ilgili banka tarafından geri dönüş yapılır. Ancak bazı yoğunluk dönemlerinde bu sürenin uzayabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Ön onay alındıktan sonra belge teslimi aşamasına geçilir ve belgeler eksiksiz olduğu takdirde kredi tutarı ilgili hesaba aktarılır. Bu işleyiş tüm bankalar için aynı olmakla birlikte istenen evraklar bazen farklılık gösterebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik