• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1089
  % 0,03
 • € EURO
  9,7214
  % 0,13
 • £ POUND
  11,2123
  % 0,32
 • ÇIN YUANI
  1,2402
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,1069
  % 0,73
 • BITCOIN
  523033,621
  % 5,92
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Son yıllarda adı sıklıkla duyulan kripto para dijital ortamda geliştirilen ve herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç kalmadan kullanılabilen yatırım alışveriş araçları olarak ifade edilir. Günümüzde bin beş yüzün üründe kripto para çeşidi vardır. 2008 yılında faaliyete geçen kripto paralar yazılım uzmanları tarafından ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından üretilebilen bu paralarla transfer yapabilmek için merkez bankası gerekmez. Doğru şekilde yapılan işlemlerde kripto para ile kazanç elde eden çok sayıda insan vardır. Bu durum bilgisi olan ya da olmayan herkesin bu piyasaya giriş yapmasına neden olmuştur. Ancak tıpkı borsada olduğu gibi kripto para için de önceden bilgi edinmek gerekir.

Kripto Para Güvenilir Mi?

Merkezi bir otorite tarafından yönetilmediğinden dolayı kripto paranın güvenilir olduğu ifade edilir. Kirpto para ile ilgili yaşanabilecek en büyük risk işlem gördüğü bilgisayarın çökmesidir. Çökme sonucunda sanal bir cüzdana aktarılmayan madenler kaybolabilir. Bunun haricinde bir de hacklenme riski vardır. Kripto paraların işlem hacminin yüksek olması onlara yapılan saldırı sayısını da artırmaktadır. Bu gibi riskleri minimum düzeye indirmek adına blockchain adı verilen bir güvenli teknoloji kullanılmaktadır. Kripto paraların temeli bu teknolojiye dayanır.

Kripto Para Ve Bitcoin

Kripto para denilince akla ilk gelen bitcoin olmaktadır. Bitcoin bir dijital para birimi olup fiziksel olarak herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır. Transfer edilebilmesi için internet olan herhangi bir nokta bulunması yeterlidir. Kişisel hesaba müdahale edilmemekte olup bitcoin tüm dünyada rahatça kullanılabilir. Herhangi bir aracısı ya da komisyoncusu olmayan bitcoin toplamda yirmi bir milyon adet üretilebilir. Kullanabilmek amacıyla her kullanıcının bir tane sanal cüzdanı bulunur. Ve bitcoin bu hesapta yer alır.

 Kripto Paranın Geleceği

Piyasaya çıktığı gün itibariyle adından sıklıkla söz ettiren ve ciddi kazançlara imza atan kripto paraların geleceği çok sayıda insan tarafından merak konusudur. Bu konuda yapılan çok çeşitli açıklamalar vardır. Bunlardan birine göre kripto paralar 2030 yılına kadar ulusal para birimlerinin yaklaşık yüzde yirmi beşlik kısmını oluşturacaktır. Bununla birlikte kripto para ticareti biçimlerinde de çeşitlilik görülebileceği ifade edilir.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
canlıkolik