• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1180
  % 0,07
 • € EURO
  9,7147
  % 0,09
 • £ POUND
  11,1864
  % 0,17
 • ÇIN YUANI
  1,2408
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,1070
  % 0,75
 • BITCOIN
  517170,701
  % 5,25
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir?

Normal bilinen borsaya kıyasla biraz daha farklı işleyen kripto para borsası al sat işleminin verildiği ancak aracı kurumun olmadığı borsa şekli olarak ifade edilir. Bu borsada eldeki para ile kripto coin alım satımı yapılabilir. Örneğin bitcoin alınmak istendiğinde önce bir hesap açılır ve oraya para yatırılarak istenilen miktarda al sat emri verilir.

Kripto para borsasında birbirinden farklı kripto paralar ile işlem yapılabilir. Yani x borsası için bitcoin kullanılırken y borsasında ethereum işlemlerine olanak verilir. Bu amaçla hangi kripto para ile işlem yapmak isteniyorsa o tercih edilebilir. Kripto paralarda meydana gelen yükselişler bazı insanları kredi çekip bu borsaya girmeye itse de bu hiç mantıklı bir davranış değildir.

Kripto Para Borsası Ne İşe Yarar?

Kripto para borsası eldeki paranın en iyi şekilde değerlendirilmesine aracılık eder. Bu parayla coin alınıp satılabilir ve elde edilen kazanç sorunsuz şekilde hesaba aktarılabilir. Bununla birlikte bu borsalarda takas işlemleri güvenilir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak bunun için tanınan borsaları tercih etmek her zaman daha fazla avantaj sağlar. Bunun nedeni kripto para borsalarında kazançların yükselmesiyle birlikte dolandırıcılık faaliyetlerinin de hızlı bir şekilde ortaya çıkmış olmasıdır. Dolayısıyla borsayı iyi araştırmadan yatırım yapılmamalıdır.

İşlem olarak bakıldığında özellikle yeni başlayanlar için son derece basit bir işleyişe sahip olan kripto para borsasında işlemler aynı kuyumcudan alım satım yapar gibi gerçekleşir. Bununla birlikte işlemlerin kısa süre içerisinde tamamlanması da yatırımcıların en çok sevdiği özellikler arasında yer alır.

Kripto Para Borsasının İşleyişi Nasıldır?

Kripto para borsası işleyişi konusunda temel mantık istenilen miktarda paranın istenilen coin ile değiştirilebilmesidir. Genellikle coinler Amerikan doları ya da Euro ile alınıp satılmaktadır. Ancak son dönemlerde yaşanan gelişmeler sayesinde Türk lirası ile de bitcoin ya da diğer kripto paraları satın almak mümkün hale gelmiştir.

Kripto para satın almak istenildiğinde onu satmak isteyen birilerinin olması gerekir. Kripto para hangi seviyeden satın almak isteniyorsa onun emri girilir ve bu emri karşılayan satış emri olduğunda işlem tamamlanır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik