• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  470511,469
  % -0,50
 • BIST 100
  %

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Ev sahibi olmak isteyenler sıklıkla başvurduğu konut kredisi diğer kredi türlerine kıyasla daha uzun vade seçeneklerine sahip krediler arasında yer alır. Her bankanın konut kredisi kampanyası birbirinden farklı olup bunlar arasında kıyaslama yapılarak en uygun krediyi ve bankayı bulmak mümkündür. Bunun için bankaların kredi seçeneklerinin güncel olarak yer aldığı kredi hesaplama araçlarından yararlanılabilir. Bu araçlar başta konut kredisi olmak üzere her kredi türü için kullanılabilir. Hesaplama sonucunda ortaya çıkan değerler tahmini olup bunların netlik kazanması adına banka ile görüşme yapmak gerekir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Konut kredisi alabilmek için gerekli belgeler nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ikametgah belgesi olarak ifade edilir. Ancak gerekli durumlarda banka ek belgeler de isteme hakkına sahiptir. Bu krediye başvuruda ipotek söz konusu olduğundan dolayı bankalar teminat istemezler. Eğer kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu yüksekse ve düzenli bir gelire sahipse bu durumda kredinin onaylanma olasılığı yüksektir. Geçmiş dönemlerde ödenmemiş ve sorun yaşanmış borcu olan kişilerin bankadan konut kredisi alması zordur.

Konut Kredisine Uygun Olan Evler

Konut kredisine uygun olan evler denilince kat mülkiyet tapusu olan evler akla gelir. Eğer ilgili ev projeden ya da inşaattan alınacaksa bu durumda kat irtifakı tapusu da olması gerekir.

Krediyle alınan ev daha sonra satılmak istendiğinde bu evin üzerinde ipotek olduğundan dolayı ipotekle birlikte satılabilir. Kredi kullanılacak olan evin maliyeti kredinin ödeme planı üzerinde doğrudan etkilidir.

Konut Kredisi Özellikleri

Konut kredisi kullanımı öncesinde alınmak istenen değerinin ekspertiz tarafından belirlenmesi gerekir. Yasalara göre bu değerin yüzde yetmiş ile yetmiş beşi arasında orana kadar konut kredisi kullanılabilir. Geriye kalan yüzde yirmi beşlik oran ise peşinat olarak verilir. Alınan kredi tutarının sözleşmede belirtilen vade ve faiz oranına göre aylık olarak ödenmesi gerekir.

Konut kredisine başvuru ön ödeme ve belge teslimi aşamalarıyla tamamlanır. Ön başvuru aşaması ilgili bankanın sunduğu başvuru kanallarıyla yapılır. Genellikle çoğu insan şubeden kredi başvurusunu tercih etmektedir. Ön başvurunun ardından belge teslimi de şubeye yapılmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik