• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  470257,504
  % -0,55
 • BIST 100
  %

Fintech Nedir?

Fintech Nedir?

Dünyada ve Türkiye’de giderek hız kazanan Fintech finans ve teknoloji kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşan bir kelimedir. Tanım olarak bakıldığında fintech finansal hizmetleri daha iyi hale getirmek adına teknolojiden yarar sağlayan yeni finans endüstrisi olarak ifade edilir. Daha çok Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de kullanılan Fintech 2017 yılında 22,5 milyar dolar girişim alırken 2018 yılında bu rakam yılın ilk yarısında 57,9 milyar dolara çıkmayı başarmıştır. Bunun en önemli nedenleri arasında dünya çapında internet ve mobil kullanımının yaygın hale gelmesi yer alır. Bu sistemin temel amacı insanların hayatını kolaylaştırmak ve geleneksel finans sistemlerini bir adım daha ileriye taşımaktır.

Fintech Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Finansal teknoloji yani fintech insan yaşamına pratikli katar. Kullanıcılarına çözümleri dijital ortamda sunan fintech hayata hız katarken kolaylık da sağlamaktadır.

Finansal teknoloji kullanıcıların fiyat avantajı elde etmesine katkıda bulunur. Bu yapıda şube ağı ya da buna benzer özellikler için ekstra harcama yapmaya gerek yoktur. Bu nedenle fintech geleneksel finansal hizmetlere göre daha avantajlıdır.

Fintech bünyesinde daha fazla hizmet seçeneği vardır. İnsanlara konumlarına bağlı olmadan hizmet sunabilen fintech bundan dolayı fazla sayıda hizmet çeşitliliğine sahiptir.

Fintech sisteminin en önemli ve en sevilen özellikleri arasında kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatması sayılabilir. Bu sistemin sahip olduğu teknolojik olanaklar finansal teknolojilerin insanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilmesini ve ona yönelik çözümler üretebilmesini sağlar. Böylece insanlara kişiselleştirilmiş bir hizmet sunulabilir.

Fintechler Ne Yapar?

Bankacılık sektöründe ciddi yenilikler meydana getiren fintechler insanlara kişiselleştirilmiş, yenilikçi ürün ile hizmetler sunarlar. Finans sektöründe sundukları alternatif hizmetler ile her zaman fark yaratmayı başaran finansal teknolojiler rekabetçi fiyat avantajı sağlarlar.

Fintech finans sistemi dışındakilere de ulaşabilen bir sisteme sahiptir ve bununla birlikte daha fazla müşteri deneyimine odaklanırlar. Genellikle ödeme sistemleri alanında daha sık rastlanan fintechler aynı zamanda perakende yatırımları, borç verme, kitlesel fonlama, kişisel finansman, varlık yönetimi, para transferi ve kurumsal yatırımlar gibi alanlarda da hizmet vermektedir. Bu sayede fintech geniş bir alana hitap eder.   

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik