• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  490548,139
  % -1,87
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Döviz Kuru Nedir?

Döviz Kuru Nedir?

En anlaşılır tabiri ile döviz kuru ulusal paranın yabancı paralar karşısındaki değeri şeklinde tanımlanır. Alış ve satış kuru olarak iki şekilde uygulanan döviz kurunda ülkenin para biriminin başka bara birimi cinsinden fiyatı ortaya koyulur. Bu değiş tokuş işlemi döviz büroları tarafından elden yapılabileceği gibi bankalar, borsa gibi piyasalar da dövizin işlem gördüğü alanlar arasında yer alır.

Tanımsal olarak ifade edilirse alış kuru dövizin alışı sırasında kullanılan fiyatken satış kuru ise satılmak istenen anda geçerli olan fiyattır. Dolayısıyla yapılacak olan işlemle göre geçerli olan fiyatlar incelenir. Genellikle bu iki kur arasında küçük bazda fark olmaktadır.

Türkiye’de Döviz Kuru

Türkiye’de döviz kuru Merkez Bankası tarafından üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Buna göre esnek piyasa döviz kuru, sabit kur sistemi ve denetimli kur sistemi uygulama alanları arasında yer alır.

Esnek kur sistemi döviz kurunda Merkez Bankası piyasaya müdahale etmeden önce kurun serbest piyasa koşullarında kendiliğinden dalgalanmasına izin verir. Sabit döviz kuru sistemi ise adından da anlaşılacağı üzere Merkez Bankasının kura müdahalede bulunduğu ve kuru sabit bir noktada dengelediği sistem olarak bilinir. Denetimli kur sisteminde ise amaç kur dalgalanmalarını kontrol altına almaktır. Bu yöntemlerle yapılan uygulamalar döviz kuru işlemlerinin daha makul hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Döviz Kuru Neden Önemlidir?

Döviz kuru genellikle yatırım yapmak isteyenlerin merak ettiği alanlar arasında yer alır. Ancak çoğu uzman dövize yatırımı yüksek riskli olarak gördüğünden dolayı yurtdışına tatile gitme, yurtdışında eğitim ve buna benzer amaçları olanların döviz biriktirmesini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni ise dövizin üzerinde etkili olan çok sayıda unsurun bulunmasıdır. Bu nedenle döviz yerine daha makul yatırım araçları bulmakta yarar vardır.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kuru kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bunlar nominal kur, çapraz kur, reel kur ve efektif kur olarak ifade edilir. Nominal kur yabancı para birimlerinin ulusal para birimleri karşısındaki değer şeklinde tanımlanır. Çapraz kur ise yabancı para biriminin başka bir yabancı para birimi karşısındaki değerini gösterir. Her bir döviz kuru çeşidi para birimleri hakkında bilgi verir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik