• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  470927,426
  % -0,63
 • BIST 100
  %

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsaya başlamak için bazı bilgilere hakim olmak gerekir. Bu sayede piyasa yatırımcı için daha kazançlı hale dönüşecektir. İlk olarak borsa ile tanışmak gerekir. Borsanın ne manaya geldiği bilinmeli, bu piyasada nelere dikkat edilmeli, risklerinin neler olduğu ve nelere yatırım yapıldığı öğrenilmelidir. Eğer bu tarz temel bilgiler öğrenilmeden borsaya giriş yapılırsa büyük kayıplar yaşanma olasılığı son derece yüksektir. Bu nedenle her zaman dikkatli olmakta yarar vardır.

Borsa ile ilgili temel bilgileri edinmek için internet üzerinden araştırma yapılabilir, bu alanda hazırlanan eğitim videoları izlenebilir ya da aracı kurum ile iletişime geçilerek doğrudan uygulamalı eğitim alınabilir. Bunların her biri işe yarar sonuçlar verecektir.

Borsada Strateji Oluşturmak

Yatırımın kazanca dönüşmesi açısından borsada strateji oluşturmak büyük öneme sahiptir. Özellikle başlangıç aşamasında oluşturulan strateji yatırımcının daha sağlam adımlarla ilerlemesine yardımcı olur. Bunun için piyasa hakkında tam bilgiye sahip olunmalı, hangi yatırım aracıyla nasıl para kazanılacağı hakkında bir yol izlenmelidir. Arz talep dengesinden yola çıkılarak yorumlar yapmak her zaman avantaj sağlayacaktır. Piyasaya ne kadar hakim olunursa yapılan yatırımların avantaja dönüşme olasılığı o kadar yüksektir. Ancak burada başka yatırımcıların tüyolarına ve stratejilerine göre hareket etmemeye dikkat edilmelidir. Bu durum borsada meydana gelen büyük kayıpların nedenini oluşturmaktadır.

Borsa ve Aracı Kurum

Borsaya giriş yapmak, alım satım işlemlerini gerçekleştirmek ve buna benzer temel konularla ilgili aracı kuruma ihtiyaç vardır. Borsa için aracı kurum seçerken güven duyulan, işlem ücreti ve komisyon oranı makul olan yerlere öncelik verilebilir. İlgili aracı kurum seçildikten sonra yatırımcı ile aracı kurum arasında bir sözleşme imzalanır. Ayrıca kimlik fotokopisi, adres teyit belgesi gibi belgelere de ihtiyaç vardır.

Borsada Neye Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım araçları geniş bir yelpazeye sahiptir. Genellikle bu alanda insanların aklına ilk olarak hisse senetleri gelse de bono, tahvil, döviz, türev araçlar ve emtialar da borsada işlem gören ürünler arasında yer alır. Her bir aracın kendine özgü özellikleri vardır ve yatırım yapmadan önce bu özelliklere hakim olmak gerekir.  

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik