• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1232
  % 0,17
 • € EURO
  9,7343
  % 0,27
 • £ POUND
  11,2095
  % 0,36
 • ÇIN YUANI
  1,2438
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1073
  % 1,07
 • BITCOIN
  523725,717
  % 5,63
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • adm
 • - 2 sene önce

BORSA YATIRIMCISININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Borsa’da yatırımcı olarak uzun zamandır işlem yapıyor olabilirsiniz ya da yeni bir yatırımcı olabilirsiniz. Sonuç fark etmeksizin borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara uyulmadığı dönemlerde borsaya ne kadar emek verdiğiniz ya da ne kadar bilginizin olduğu önemsenmeksizin para kaybı yaşayabilirsiniz ve borsa serüveniniz sona erebilir. Bu nedenle her yatırımcının her daim dikkat etmesi gereken bazı hususları incelemek gerekirse;

BORSA EĞİTİMİ ALIN

Borsa’ya giren birçok kişinin yaptığı hataların başında eğitim almama konusu gelmektedir. Borsa çok geniş bir bilgi ağına sahip ekonomi sistemidir. Eğer bu sistem hakkında yeterli bilginiz yoksa ne yaptığınıza dair bir fikriniz de olmaz. Fikrinizin olmadığı yerde de kayıp kaçınılmaz bir son olarak sizi beklemektedir. Bu nedenle borsaya yatırım yapmadan önce borsa eğitimi almak oldukça önemlidir.

SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİN

Hırsına yenik düşenlerin her zaman kaybedenler olduğunu gördük. Hırsınız ile mücadeleyi en çok borsa piyasalarında yaşarsınız. Aldığınız hisse senedinin uzun süre yükselmemesi ya da aldığınız fiyattan kısa bir süre sonra aşağı inmesiyle kaybınızın artması hırsınıza yenik düşmenize ve sabırlı olmayarak yanlış hamleler yapmanıza yol açabilir. Borsada en önemli şey sabırlı olmak ve uzun vadeli yatırımlar yapabilmektir. Bunu başarabilmek oldukça önemlidir.

PİYASAYI GÜNLÜK OLARAK TAKİP EDİN

Borsa yatırımcısı iseniz piyasaları her gün takip etmek zorundasınız. Piyasalardan uzak kalarak borsadaki paranızı yönetemezsiniz. Borsadaki paranızı yönetebilmek ve yatırımlarınızı şekillendirebilmek adına piyasalar günlük olarak takip edilmelidir.

RİSK VE PORTFÖY YÖNETİMİNİ ÖĞRENİN

Borsalarda risk faktörü her daim vardır. En çok güvendiğiniz hisse bile gelişen bir olay karşısında tepetaklak olabilir. Tüm ihtimaller hesaplanmalıdır. Ayrıca yatırdığınız paranın tamamını tek bir hisse senedine yatırmak pek akıllıca değildir. Risk faktörünüzü arttırmaktadır. Bunun yerine yatırımınızı farklı farklı hisselere yatırarak portföyünüzü genişletebilir ve risk oranınızı düşürebilirsiniz.

BAŞKALARINA İNANMAYIN

Borsanın atıp tutanı çoktur. Her söylenilen fikre inanmayın. Unutmayın para sizin paranız ve piyasalar sizin oyun alanınız. Bu oyunu ne kadar iyi oynarsanız o kadar çok kazanırsınız. Ne kadar kötü oynarsanız o kadar çok kaybedersiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik