• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1085
  % 0,03
 • € EURO
  9,7230
  % 0,17
 • £ POUND
  11,2046
  % 0,29
 • ÇIN YUANI
  1,2402
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1070
  % 0,82
 • BITCOIN
  519409,587
  % 5,30
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Bitpoint Hacklendi! 32 Milyon Dolar Kripto Para Çalındı

Bitpoint Hacklendi! 32 Milyon Dolar Kripto Para Çalındı
 • adm
 • - 2 sene önce

BİTPOİNT HACKLENDİ! ZARAR 32 MİLYON DOLAR

Kripto paralar çıktığından beri global kripto para borsaları haricinde ülkelerin de kendi içlerinde oluşturmuş olduğu kripto para borsaları bulunuyor. Japonya borsalarında işlem yapan ve en büyük firmalardan biri olan Remixpoint birçok sektörde iş yapmaktadır. Aynı zamanda kripto para borsalarında Bitpoint adlı borsaya ev sahipliği yapan şirket yaptıkları açıklama ile sükse etkisi yarattı. Hackerlar tarafından yapılan saldırı sonucunda %95 üstü Bitcoin, Ethereum ve Ripple olmak üzere toplamda 32 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığını duyurdu ve tüm kullanıcılarından özür diledi.

JAPON YETKİLİLER SORUŞTURMA BAŞLATTI

En büyük kripto para hırsızlıklarından biri olan bu saldırı sonucunda kısa sürede Japon yetkililer soruşturma başlattılar. Soruşturmayı şirketin yetkilileriyle birlikte yürüten araştırma ekibi olayın kısa sürede aydınlatılacağını umduklarını belirtti. Aynı zamanda şirketin çalışanları ise konu ile ilgili olarak çalınan paralar sıcak cüzdanlardan çalınan paralar. Soğuk cüzdanlarda olan güvenlik duvarı aşılacak seviyede olmadığı için parasını soğuk cüzdanda taşıyanlar bu saldırılardan zarar görmediklerini belirtti. Kripto para haber dünyasına bomba gibi düşen bu gelişme sonucunda sitenin hacmi ve çalınan para göz önüne alındığı zaman çalınan paranın toplam paranın 3’te 2’sine denk geldiği görülüyor.

KRİPTO PARA BORSALARINA SİBER SALDIRILAR

Son yıllarda birçok kripto para borsası siber saldırılara maruz kaldı. 2014 yılında MT.GOX borsası hacklenmiş ve zararın büyüklüğü nedeniyle borsa çöküşe geçip kapanmıştı. Kripto paraların nakde dönüştürülüp çekilmesi için hazırlanan ATM cihazlarına da saldırılar sıklıkla yapılıyor. Geçtiğimiz haftalarda kripto para ATM’si siber saldırıya maruz kalmış ve yüklü miktarda para çalınmıştı. Sanırım ki önümüzde ki yıllarda da bu saldırılar sürekli olarak sık sık yapılmaya devam edilecek. Eğer kripto para borsalarında yatırımınız varsa soğuk cüzdan kullanmanız önerilir.

SOĞUK CÜZDAN NEDİR?

Kripto paralar internet ortamında üretilse de depolanmasını fiziksel cihazlara aktarabiliyoruz. Flash Bellek gibi düşünebileceğiniz ve içerisinde kripto paralarınızı saklayabileceğiniz özel koruma şifrelerine sahip olan bu elektronik cihazlara soğuk cüzdan adı verilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik