• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1167
  % 0,06
 • € EURO
  9,7131
  % 0,07
 • £ POUND
  11,1909
  % 0,20
 • ÇIN YUANI
  1,2413
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1073
  % 1,02
 • BITCOIN
  516472,500
  % 4,76
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Türk Lirası, EURO ve USD gibi çok çeşitli para birimlerine dönüştürülebilen kripto para bitcoin özgür olarak ifade edilen bir sanal para birimidir. Parayı amaçtan ziyade araç olarak kullanmayı sağlayan bitcoin 2008 yılında geliştirilmiştir. Bitcoin kişiden kişiye doğrudan transfere imkan tanır ve bunun için herhangi bir aracıya ihtiyaç yoktur. Ancak transfer yapma aşamasında alıcıyı ve satıcıyı tespit etme kısmı biraz zordur. Güvenlik doğru şekilde sağlandığı takdirde kimse bu paralara el koyamaz ve mevcut paralar oluşturulan sanal cüzdan hesabı içerisinde saklanır.

Bitcoin Hangi Özelliklere Sahiptir?

Toplamda yirmi bir milyon tane üretilebilen bitcoin fiziksel karşılığı olmayan dijital bir para birimidir. Herhangi bir merkezi olmayan bu para birimi dijital para transferine imkan sağlar. Transfer ya da benzer işlemler için aracı kuruma ya da komisyoncuya ihtiyaç yoktur. Kişisel hesaba müdahale edilmeyecek şekilde tüm ülkelerde kullanılabilen bitcoin için kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri gibi sınırlar yoktur. Madenci adı verilen ücretsiz bir program tarafından üretilen bitcoin bir ağ etkileşimi olarak ifade edilir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

İlk ve benzersiz ödeme sistemine sahip olan bitcoin için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. İnternet bağlantısının olduğu her yerden online cüzdanlar aracılığıyla bitcoin işlemleri kolayca yapılabilir.

Bitcoin işlemlerinde zamanın yanı sıra herhangi bir mekan sınırlaması da bulunmamaktadır. Geleneksel yöntemlerde banka, atm gibi yerler kullanılırken bitcoin için böyle bir durum söz konusu değildir.

Bitcoin ile yapılan transferler son derece hızlıdır. Bu sayede her bir işlem çok kısa süre içerisinde tamamlanır. Normal ödeme biçimlerinde saklama ya da taşıma maliyetleri vardır. Ancak bitcoin için böyle bir durum söz konusu olmayıp akıllı telefona indirilen sanal cüzdan ile saklanabilir.

Bitcoin ile işlem sınırı bulunmamaktadır. Yani bitcoin dünyanın dört bir yanında kullanılabilir. Bu sayede yabancı para birimlerinin birbiriyle değişimleri için ekstra maliyete katlanmaya gerek kalmaz. Basılı para ile kıyaslandığında bitcoin için masraf ve gider yoktur. Normal paralarda nakliye, güvenlik ve depolama için ekstra harcamalar yapılırken bitcoinde hem böyle maliyetler hem de bürokrasi gibi bir durum yoktur.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik