• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1262
  % 0,21
 • € EURO
  9,7337
  % 0,28
 • £ POUND
  11,2110
  % 0,37
 • ÇIN YUANI
  1,2423
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1072
  % 1,04
 • BITCOIN
  523725,253
  % 5,63
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?
 • adm
 • - 2 sene önce

BAZ VE KARŞIT DÖVİZ TERİMLERİ

Televizyonlarda ya da internet gibi mecralarda döviz alım satımı ile ilgilenen kişilerin sıklıkla duyduğu terimler vardır. Bu terimlerden biri baz döviz diğeri ise karşıt döviz terimidir. Bu terimleri bilmediğiniz zaman alım satım yine yapabilirsiniz. Lakin bilindiği vakit ne zaman döviz alıp almayacağınız gibi başlıca konuların yanı sıra detaylı bir şekilde bilgi alabileceğiniz terimlerden bir kaçıdır. Bu terimleri daha detaylı incelemek gerekirse;

BAZ DÖVİZ NEDİR?

Döviz ekranlarında pariteler bulunmaktadır. Pariteleri kısaca açıklamak gerekirse; iki ülke parasının karşılıklı değeridir. Paritelerde iki tablo şeklinde bir yapı bulunur. Alış ve satış kısmında etkili olan baz döviz paritenin ilk okunan yani soldaki kısmıdır. Bu paritedeki döviz değeri baz döviz değeri olup baskın bir değerdir. Paritenin yükselişi ve düşüşü ile ilgili bilgi verir. Örnekle açıklamak daha kolay olacağını düşünüyorum. Örneklemek gerekirse; EUR/USD paritesinde Euro ve Dolar arasındaki karşılıklı değeri göstermektedir. Burada EUR yani Euro baz dövizdir. Euro’nun yükselişi ve düşüşü ile ilgili bilgi vermektedir.

KARŞIT DÖVİZ NEDİR?

Baz dövizin tamamen tersi işlem mantığına sahip olan bu dövize karşıt döviz denir. Karşıt döviz paritede sağda yer alan para birimini temsil eder. Baz dövizde parite yükselirken baz dövizde yükselirdi. Lakin karşıt dövizde parite yükselirken döviz değeri düşer. Parite düşerken döviz değeri yükselir. Bu bilgi kapsamında kâr ve zarar hesaplaması yapılır. Örnekle anlatmak gerekirse; USD/TRY paritesinde Dolar ile Türk lirası arasındaki karşılıklı değer gösterilir. TRY yani Türk lirası karşıt döviz konumundadır.

BAZ VE KARŞIT DÖVİZ İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Konunun daha iyi anlaşılması için bazı örnekleri verirsek bu konu hakkında bilgi edinmek isteyenler için daha açıklayıcı olur. Ekonominin her alanında karşı karşıya bulunan iki ülke olan ABD ve ÇİN para birimleri ile ilgili olarak USD/CNY paritesinde USD baz iken CNY karşıt döviz birimidir. Alım satım yapılacağı zaman esas alınan parite USD paritesidir. Okunuşu ise Amerikan dolarının Çin Yuanı karşısındaki değeri şeklinde okunur. USD majör, Çin yuanı ise minör paritedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik