• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  491555,281
  % -1,42
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı Nedir?

İnsanların altın tasarruflarını banka güvencesi altında tutabilmelerini sağlayan hesap altın hesabı olarak isimlendirilir. Bu altın hesapları hem geleneksel hem de küresel yatırımcıların ilgi gösterdiği alanlar arasında yer alır. Altın hesabı çatısı altında işlem gören değerlere bakıldığında bunlar içerisinde çeyrek, cumhuriyet, gümüş, platin ve tasarruf olarak görülen ziynet eşyası çeşitleri bulunur.

Bankacılık sektöründe neredeyse her banka müşterilerine altın hesabı hizmeti verir. Hem fiziki altın hesabı hem de altın tasarruf hesapları, altın fon hesapları ve altın birikim hesapları bu hesaplar arasında yer alır. Çeşitliliğin ve hareketliliğin fazla olması sayesinde gün geçtikçe altın hesaplarına olan ilgi daha da artmaktadır.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Altın hesaplarının avantajları geniş bir yelpazeye sahiptir. Öncelikle bu hesap sayesinde tasarruf sahipleri hesaplarından faiz geliri elde edebilirler. Bunun yanı sıra fiziki altın saklama zahmetinden de kurtulan yatırımcılar altınlarını güvenli bir şekilde muhafaza edebilme avantajına sahip olurlar. Aynı zamanda açılan hesaplar sayesinde ayar kaybı, çalınma, yıpranma gibi riskler de ortadan kalkmaktadır. Genellikle tasarruf sahipleri altınlarını kasalarda saklamak içni bedel öderken altın hesapları sayesinde bu bedel de ortadan kalkmaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak için bankaların başvuru kanalları kullanılır. Örneğin Akbank altın hesabı açacaklar için Akbank Direkt, bankanın internet şubesi, internet bankacılığı kullanılabilir ya da doğrudan banka şubesine gidilerek altın hesabı açma başvurusu yapılabilir. Bu işlemler diğer bankalar için de geçerlidir. Altın hesabı açılacak olan bankayı seçerken en uygun faiz oranlarını ve avantajları sunan bankalara öncelik verilebilir.

Altın Hesabının Özellikleri

Altın hesabında işlem yapabilmek için minimum bir gram altına ihtiyaç vardır. Hesap açıldıktan sonra altın alımı için düzenli talimat verilebileceği gibi bireysel işlem de yapılabilir. Hesap aracılığıyla altın alım satımı yapmak tıpkı döviz alım satımı ile benzerlik göstermektedir. Bununla birlikte diğer bankalarda altın hesabı varsa açılan hesaplar arasında altın havalesi yapmak da mümkündür. Altın hesabının güncel durumu ile ilgili bilgilere hesap açılan bankanın internet şubesi üzerinden ulaşılabilir. Bunun için giriş bilgilerine ihtiyaç vardır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik