• YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1167
  % 0,06
 • € EURO
  9,7131
  % 0,07
 • £ POUND
  11,1909
  % 0,20
 • ÇIN YUANI
  1,2413
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,1073
  % 1,02
 • BITCOIN
  516472,227
  % 4,76
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

ABD Kripto Paralara Kısıtlama Getiriyor

ABD Kripto Paralara Kısıtlama Getiriyor
 • adm
 • - 2 sene önce

TRUMP TWEET ATTI DÜŞÜŞ BAŞLADI

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta sosyal ağ Twitter üzerinden kripto paraların çok fazla oynak değerlere sahip olduğunu ve bu yüzden desteklediğini yazması üzerine piyasada işlem hacimleri düşerek kripto paralarda değer kaybı yaşandı. Bu mesajın ardından tekrar yükseliş trendine geçmek isteyen kripto paralar yeni bir haberle zor günleri bekliyor gibi.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNE KRİPTO PARA YASAĞI

ABD Temsilciler meclisi yaptıkları son toplantılarda büyük şirketlerin oluşturdukları kripto paraların ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin göz ardı edilemeyecek boyutta olduklarını ve bu nedenle yasada yer alan kripto paralara ilişkin yasaklar başlığında büyük teknoloji şirketlerinin kripto para ağı kuramayacağı, üretemeyeceği şeklinde yasa tasarısı üzerinde çalışarak teknoloji şirketlerini kısıtlama yoluna gidiyor.

YASA TASARISININ DETAYLARI

Tasarı incelendiği zaman mal ve varlıklar üzerinde dijital varlıkların blok zinciri, coin, token ya da dijital para birimi olarak kullanıldığı ve bu miktarların dağıtık defterlerde toplandığı bunun da yasaklanması gerektiğinin bilgisi yer alıyor. Tasarıda kapsayan şirketlerin belirlenmesi amacı ile oluşturulan madde dahilinde küresel yıllık geliri 25 milyar dolar ve üstü olan şirketler bu tasarıda kısıtlama alanına giriyor. Eğer bu konuda yapılan her bir ihlal durumu için ise 1 milyon dolardan fazla olmaması maddesi ile ceza kesilmesi öneriliyor.

TASARININ SEBEBİ FACEBOOK MU?

Küresel yıllık geliri 55 milyar doların üstünde olan Facebook, geçtiğimiz haftalarda Libra adını verdiğini bir kripto para yayınlayacaklarını duyurmuştu. Bu duyuru üzerine piyasalarda hareketlenme yaşanmış ve birçok ekonomi kuruluşu da bu hamlenin yanlış olduğuna dair fikir belirtmişti. Tüm bu tartışmalar sürerken Donald Trump yaptığı açıklamada Facebook bu konuda hamlelerini düzgün bir şekilde düşünmeli. Eğer gerçekten bir banka olmak istiyorsa ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak bankacılık patenti almalı ve işlerini bu şekilde halletmelidir açıklamasında bulunmuştu. Facebook duyurusu ve ardından Trump bu açıklamayı yapması üzerine tasarının mecliste gündeme gelmesi tüm bu olanların sebebi Facebook olarak görülmeye başlandı. Bakalım Facebook bu hamleye karşı nasıl bir yol izleyecek?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
canlıkolik